Kodėl kemšasi kanalizacija?

Kanalizacijos vamzdynai įprastai turėtų funkcionuoti ir savaime išsiplauti. Žinoma, gali pasitaikyti ir sutrikimų, tačiau jie neturėtų būti amžini palydovai. Tam, kad jie funkcionuotų stabiliai ir be trukdžių yra priimtos normos dėl vamzdynų montavimo, įvairios nuotekų sistemų įrengimo taisyklės, statybos reglamentas, santechnikų mokymai ir daugybė prieinamos vamzdynų gamintojų montavimo informacijos internete. Tačiau, ne visada viskas taip paprasta. Santechnikai taupydami patalpos(grindų) aukštį, kartais tiesiog sumeta vamzdžius visiškai be jokio nuolydžio tiesiog ant perdangos ar juodgrindžių. Ir tokių darbų garantija galioja iki durų. Jeigu vamzdynas sumontuotas tvarkingai ir pagal raidę, tai dažniausiai užsikimšimus lemia:

  • plaukų kamščiai(dažniausiai vonioje, duše ar butuose virtuvės vonios trišakio susikirtime)

  • muilas ir purvas ( gali užkimšti bet kurį sifoną ar nuotekų vamzdį. Įprastai vonios praustuvę, dušą, vonią. Senos statybos daugiabučiuose jautriausia vieta yra virtuvės ir vonios trišakis. Kamščiui susiformavus iš plaukų ir virtuvės riebalų vanduo pradeda kilti vonioje, naudojantis virtuvės plautuve )

  • maisto atliekos. Į kanalizacijos vamzdynus išpylus didesni kiekį stambesnių maisto likučių, jie gali stipriai sutrikdyti nuotekų vamzdynų veiklą, kartais sudarydami akliną kamštį. ( pvz. kopūstų sriuba ir panašios maisto atliekos)

  • mažo skersmens objektai (varžtai, plastikai, plastikiniai maišeliai, žaislai, akmenukai ir panašiai)

  • tualetinis popierius. Per didelis kiekis tualetinio popieriaus ir per mažai vandens irgi suformuoja kamščius, tačiau dažniau tai nutinka dėl: šlapių servetėlių ir popierinio rankšluosčio patekusio į kanalizacijos vamzdyną. Pastarieji netirpsta ir turi savybę gerai užkimšti vamzdyną.

  • Pašaliniai daiktai ( skudurai, tualeto muiliuko plastikiniai laikikliai, žaislai ar kiti daiktai tyčia ar netyčia patekę į nuotekų vamzdyną)

  • Kalkės ( retai, bet nutinka, jog dėl labai kalkėto vandens vamzdyno bėgant laikui diametras sumažėja ir užsikemša )